CIVILICA We Respect the Science
ناشر تخصصی کنفرانسهای ایران
۳۰
دی

سیستم هوشمند پیشنهاد مقالات مرتبط راه اندازی شد

برای اولین بار سیستم پیشنهاد مقاله مرتبط بر اساس دانش جمعی در سایت سیویلیکا (www.CIVILICA.com) که مرجع انتشار مقالات کنفرانسهای کشور می باشد، راه اندازی شد.

این سیستم بر اساس پردازش لحظه ای بیش از چندصدهزار رکورد مربوط به مراجعه متخصصان و دانش پژوهان به مقالات عمل میکند و می تواند با دقت قابل قبولی مقالات مرتبط با یک موضوع را برای خواننده پیشنهاد دهد.

از این پس خوانندگان در صفحه نمایش خلاصه مقاله، دو بلوک جدید در سمت چپ مشاهده میکنند که یکی از آنها مقالات پیشنهادی مرتبط است که بر اساس الگوریتم هوشمند استخراج شده اند، و دیگری مقالات مرتبط جدید است که عموما برای مقالاتی نشان داده خواهد شد که اخیرا بر روی سایت گذاشته شده اند و هنوز دریافتی نداشته اند.

تفاوت این سیستم پیشنهاد مقاله با سایر روشهای متداول در این است که الگوریتم های کنونی معمولا بر اساس کلیدواژه های انتخاب شده برای هر مقاله توسط یک فرد (که غالبا نویسنده مقاله است) مقالات مرتبط را جستجو میکنند. ولی این الگوریتم به صورت هوشمند، تعداد دفعات مطالعه هر مقاله را مورد تحلیل قرار داده و سایر مقالاتی که مراجعان به یک مقاله خاص مورد مطالعه قرار داده اند را رتبه بندی نموده و بر اساس آن مقالاتی را به خواننده پیشنهاد میدهد که درواقع منتخب سایر پژوهشگران است. در این روش درواقع عصاره ای از دانش جمعی متخصصان که مقالات خاصی در یک حوزه را برای مطالعه انتخاب نموده اند در اختیار هر کاربر قرار میگیرد تا انتخاب بهتری انجام دهد.

با توجه به اینکه کاربران این مجموعه متخصصان و دانش پژوهان کشور هستند که هر کدام در یک موضوع خاصی تخصص دارند، لذا هر متخصص در حوزه فعالیت خود مقالات مناسب را انتخاب و مطالعه می نماید که با جمع بندی نظرات متخصصان در انتخاب مقالات برای مطالعه امکان استخراج مقالات مشابه که از نظر سایر متخصصان معتبر هستند، وجود دارد. بدین ترتیب به صورت غیرمستقیم سیستم از ارجاعات انجام شده به مقالات آموزش می بیند و در نتیجه هر کاربر به صورت غیر مستقیم نظر متخصصان را در قالب پیشنهاد مقاله دریافت میکند.

این روش به صورت ضمنی بر اساس نظر افراد خبره عمل میکند، لذا این الگوریتم فقط برای مقالاتی می تواند پیشنهاد ارائه کند که حداقل توسط دو پژوهشگر مطالعه شده باشند که یک محدودیت برای این الگوریتم به شمار می رود که اجتناب ناپذیر است و برای پوشش این محدودیت، برای مقالاتی که جدید منتشر شده اند و هنوز پژوهشگری آن را مطالعه نکرده است، بر اساس کلیدواژه ها و محورها (بر اساس الگوریتم های معمول) مقالات مرتبط استخراج می شوند. قابل ذکر است که با افزایش تعداد ارجاعها به هر مقاله، خطا کمتر شده و نتایج پالایش بیشتری می شوند.

 

اخبار مرتبط با اخبار سیویلیکا

کانال اطلاع رسانی کنفرانسها و همایشها

مجموعه مقالات جدید

شماره‌های جدید ژورنال‌ها