CIVILICA We Respect the Science
ناشر تخصصی کنفرانسهای ایران
۱۰
آبان

جشنواره تولید و توسعه فناوری‌های کاهنده مصرف انرژی

نخستین جشنواره تولید و توسعه فناوری های کاهنده مصرف انرژی توسط مرکز رشد فناوریهای پیشرفته شریف در سه بخش ایده برتر، پایان نامه و طرح کسب و کار آذرماه امسال برگزار می شود. اهداف اصلی این جشنواره عبارتند از:

 

  • جمع‌آوري ايده‌ها، پايان‌نامه‌ها و طرح‌هاي کسب و کار و تشکيل بانک اطلاعاتي ايده‌هاي کاهش مصرف انرژي و شناسايي صاحبان اين ايده‌ها

  • موثرسازي پتانسيل‌ها و يافته‌هاي تحقيقاتي موجود در دانشگاه در زمينه کاهش مصرف انرژي

  • تلاش براي توسعه کسب‌وکار در زمينه کاهش مصرف انرژي

  • آشنايي پژوهشگران، صنعتگران و دانشگاهيان به چگونگي تبديل ايده‌ها و پايان‌نامه‌ها به طرح کسب‌وکار

  • معرفي طرح‌هاي کاربردي در زمينه کاهش مصرف انرژي به صنايع

  • توليد و توسعه فناوري جديد در زمينه کاهش مصرف انرژي

 

ضرورت برگزاری جشنواره

همواره از انرژي به عنوان مزيت اصلي کشورمان در رشد و توسعه صنايع و خدمات نام برده مي‌شود، غافل از آنکه انرژي تنها يک "مزيت نسبي" است و تبديل آن به يک "مزيت رقابتي" در گروي کسب و ارتقاي دانش و تکنولوژي در زمينه بهينه‌سازي آن است. مصداق بارز اين مدعا استفاده صنعت ما از تکنولوژي‌هايي است که فراتر از نمونه‌هاي مشابه در کشورهاي توسعه‌يافته، انرژي مصرف مي‌کنند که در نتيجه آن، علي‌رغم قيمت پايين‌تر انرژي در ايران، هزينه مشابهي براي انرژي در سبد هزينه توليد پرداخت مي‌شود.
دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشي به عنوان معادن غني و سرشار از طرح‌ها و يافته‌هاي پژوهشي هستند که بايد از اين پتانسيل در جهت ايجاد "ارزش افزوده" و "توليد ثروت" براي جامعه استفاده نمود و دانشگاه‌هاي فني- مهندسي در اين ميان جايگاه ويژه‌اي دارند چرا که کسب و ارتقاي دانش و توليد و توسعه فناوري، از ماموريت‌هاي اصلي آنها به شمار مي‌رود. بررسي تجربه گذشته نشان مي‌دهد حجم بالاي توليدات و يافته‌هاي پژوهشي به حدي است که بکارگيري و تجاري‌سازي آنها با هدف "ايجاد ارزش افزوده بالا"، ضرورتي اجتناب‌ناپذير است و شايد بتوان مهم‌ترين ماموريت دانشگاه‌هاي فني در اين برهه از زمان را توليد و توسعه فناوري دانست.
توجه به نکات مطرح شده، اين اصل را يادآور مي‌شود که: بايد از دانش و پژوهش موجود در دانشگاه‌ها و مراکز تحقيقاتي با هدف توليد ثروت و جلوگيري از هدررفت منابع کشور، علي‌الخصوص انرژي که از مزيت‌هاي نسبي ما است، استفاده نمود. به زباني ديگر بايد با توليد و توسعه تکنولوژي‌هاي کاهنده مصرف انرژي، ضمن جلوگيري از اتلاف منابع، سهم قيمت انرژي در پرتفوي هزينه‌هاي توليد در کشور را کاهش دهيم.
از آنجا که تلاش براي موثرسازي نتايج يافته‌هاي تحقيقاتي و پژوهشي دانشگاه و استفاده از آنها در صنعت و جامعه يکي از رويکردهاي کليدي دانشگاه صنعتي شريف است، بنابراين حرکت در اين مسير با هدف "توليد و توسعه فناوري مفيد در زمينه کاهش مصرف انرژي" امري ضروري است و پتانسيل‌هاي موجود در دانشگاه نيز اهميت اين بحث را دو چندان کرده است.
براين اساس، مرکز رشد فناوري‌هاي پيشرفته شريف در سال 1388 که از سوي مقام معظم رهبري سال "اصلاح الگوي مصرف" نام گرفته است، با هدف موثرسازي يافته‌هاي پژوهشي در زمينه کاهش مصرف انرژي و هدايت آن به سمت توليد ثروت وايجاد ارزش افزوده، جشنواره "توليد و توسعه فناوري‌هاي کاهنده مصرف انرژي" را برگزار مي‌نمايد.

 

شرايط شرکت در مسابقه
اين مسابقه در سه بخش ايده‌هاي برتر، پايان‌نامه‌ها و طرح‌هاي کسب‌‌وکار برگزار مي‌شود. علاقمندان مي‌توانند در قالب يک کار گروهي و يا انفرادي اقدام به شرکت در اين مسابقه نمايند. به آن دسته از افرادي که علاقمند به شرکت در بخش طرح‌هاي کسب و کار هستند توصيه مي‌شود که با توجه به حجم اقدامات مورد نياز براي تدوين طرح کسب‌کار ، به صورت گروه متشکل از 3 تا 5 نفر و با محوريت يک عضو هيات علمي در مسابقه شرکت نمايند. لازم به ذکر است که هر طرح مي‌تواند با توجه به شرايط درنظر گرفته شده، در يک، دو و يا هر سه بخش مسابقه شرکت نمايد.

بخش‌هاي مسابقه

بخش اول: ايده‌هاي برتر
به هرگونه جمع‌بندي و نتيجه‌گيري يا تعميم که بر پايه علم، آگاهي عمومي و پيش‌فرض‌هاي عرفي باشد، ايده مي‌گويند. اين بخش از جشنواره قصد دارد تا زمينه لازم را جهت خلق ايده‌هاي موثر در زمينه کاهش مصرف انرژي فراهم نمايد. خلق ايده، يکي از مهم‌ترين مراحل در چرخه مديريت دانش است و پتانسيل دانشگاه صنعتي شريف نيز به لحاظ برخورداري از طيف وسيع نخبگان کشور بسيار بالاست. اين جشنواره در تلاش است تا با جمع‌آوري ايده‌هاي برتر ضمن ارزيابي اين ايده‌ها، گامي در جهت به ثمر نشاندن آنها بردارد.

بخش دوم: پايان‌نامه‌ها
توليد علم و سرمايه‌گذاري مناسب در حوزه پژوهش و آموزش بويژه در زمينة تحصيلات تكميلي و آموزش عالي از اصلي‌ترين اهدافي است كه دائماً بر آن تأكيد مي‌شود. اين سرمايه‌گذاري زماني نتيجه مطلوب مي‌دهد كه كارايي خود را در حيطة مديريتي و در حوزه صنعت نشان دهد و در واقع در خدمت توليد قرار گيرد. از اين رو در اين جشنواره، بارزترين و شاخص‌ترين ثمرات تحقيقاتي دانشجويان كشور كه پايان‌نامه‌ها مي‌باشند، مدنظر قرار گرفته‌ است.

بخش سوم: طرح‌هاي کسب‌وکار
پيش از شروع و راه‌اندازي يک فعاليت تجاري، لازم است يک برنامه کسب و کار تهيه شود. اين طرح علاوه بر اينکه راهنما و توجيه‌کننده فعاليت تجاري از منظر فني، اقتصادي و مالي است، امکان خودارزيابي را براي کارآفرين فراهم مي‌کند.
علاقمندان براي دريافت راهنماي كامل تهيه طرح كسب‌وكار مي‌توانند به مرکز رشد فناوري‌هاي پيشرفته دانشگاه مراجعه کنند و بسته آموزشي تدوين طرح کسب و کار را تهيه نمايند.

 

مراحل انجام مسابقه
اين مسابقه در سه مرحله دريافت ايده‌ها و طرح‌ها، ارزيابي و معرفي برترين‌هاي هر بخش برگزار مي‌شود.

1) دريافت ايده‌ها، پايان‌نامه‌ها و طرح‌ها: صاحبان ايده‌ها، پايان‌نامه‌ها و طرح‌هاي کسب‌وکار با مراجعه به سايت اينترنتي جشنواره به نشاني www.energy-saving.ir مي‌توانند نسبت به ارسال فرم‌هاي مربوطه در قالب ساختار معرفي شده و همچنين شرايط اعلام شده اقدام نمايند.
آخرين مهلت ارسال طرح‌ها، ايده‌ها و پايان‌نامه‌ها: 15 آبان ماه 1388

2) ارزيابي: در اين مرحله طرح‌هاي ارسال شده به دبيرخانه مسابقه توسط کميته داوران ارزيابي خواهند شد.
زمان اعلام نتايج: 25 آذرماه 1388

3) معرفي برترين‌هاي هر بخش: مراسم نهايي جشنواره با حضور مسوولان، شرکت‌کنندگان، سرمايه‌گذاران و علاقمندان برگزار مي‌شود. در اين مراسم طرح‌هاي برگزيده در 3 بخش مسابقه معرفي شده و جوايز در نظر گرفته‌شده به آنها اعطا مي‌شود.
زمان: هفته پژوهش و فناوري آذرماه 1388

دبيرخانه جشنواره

نشاني: تهران - خيابان آزادي - بلوار شهيد اكبري - خيابان شهيد قاسمي (ضلع شمالي دانشگاه صنعتي شريف)- پلاك 61- واحد 3
تلفن: 660645608 دورنگار: 66008604
پست الکترونيک: [email protected]
www.energy-saving.ir

 

 

اخبار مرتبط با کنفرانسها و ژورنالها

کانال اطلاع رسانی کنفرانسها و همایشها

مجموعه مقالات جدید

شماره‌های جدید ژورنال‌ها