CIVILICA We Respect the Science
ناشر تخصصی کنفرانسهای ایران
عنوان
طرح

بررسی اثرات تغییرات آب و هوایی بلند مدت بر تولید علوفه مراتع جهت استفاده در برنامه بیمه مراتع استان سمنان(مراتع قشلاقی نورالدین آباد گرمسار)

اعتبار موردنیاز: ۰ | تعداد صفحات: ۵۸ | تعداد نمایش خلاصه: ۷۵
سازمان/دانشگاه مجری پروژه: موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور
نوع محتوی : طرح پژوهشی تاریخ انتشار: خرداد ۱۳۹۷
استان موضوع گزارش: تهران    شهر موضوع گزارش: تهران
کد COI طرح: R-2552     تاریخ درج در سایت: ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
زبان اصلی طرح پژوهشی: فارسی     دسته بندی علمی طرح پژوهشی: علوم کشاورزی
این طرح فاقد فایل پیوست می باشد.

مشخصات نویسندگان بررسی اثرات تغییرات آب و هوایی بلند مدت بر تولید علوفه مراتع جهت استفاده در برنامه بیمه مراتع استان سمنان(مراتع قشلاقی نورالدین آباد گرمسار)

علی احسانی - ,
رسول میراخورلی - ,
هادی هاشمی - ,
ابوالفضل نجاتیان - ,
محمد امیرجان - ,
داریوش قربانیان - ,
مسلم مظفری - ,
سمیه ناصری - ,
نصرت اله حسنی - ,
محمد فیاض - ,
علی احسانی - ,
حسین نبوی فرد - ,
بهروز ارسطو - ,

چکیده طرح بررسی اثرات تغییرات آب و هوایی بلند مدت بر تولید علوفه مراتع جهت استفاده در برنامه بیمه مراتع استان سمنان(مراتع قشلاقی نورالدین آباد گرمسار):

به دلیل ارتباط مستقیم علوفه مرتع با برخی از عوامل طبیعی، دامداری در مراتع از عرصه های بسیار پر خطر و با ریسک بالا برای سرمایه گذاری در بخش کشاورزی قلمداد می شود. مهمترین فاکتورمحدود کننده تولید علوفه مراتع بویژه در مناطق خشک و نیمه خشک کمبود بارندگی است. در این مناطق راندمان مصرف آب عبارت است از میزان آب ذخیره شده در ناحیه توسعه ریشه در اول فصل رویش و همچنین آب ناشی از بارندگی موثر در فصل رویش که بصورت تبخیر و تعرق مورد استفاده گیاه قرار می گیرد. منطقه مورد بررسی در 20 کیلومتری جنوب شرقی گرمسار و در ارتفاع حدود 800 متر از سطح دریا، منطقه نسبتا هموار و در محدوده مراتع قشلاقی است. در این تحقیق نخست مطالعات پوشش گیاهی از قبیل درصد پوشش، تراکم، فراوانی و سپس عوامل طبیعی موثر بر تولید علوفه مرتع در هر سایت و همچنین علوفه تولید شده برای هر گونه گیاهی در هر سایت به مدت 4 سال متوالی (1394-1391) اندازه گیری شد. عوامل طبیعی موثر بر تولید، شامل اطلاعات آب و هوایی که با استفاده از آمار ایستگاه های هواشناسی بر اساس نیازهای مدل حداقل ده ساله استخراج گردید. با حفر دو پروفیل خاک، خصوصیات فیزیکی وشیمیایی خاک مورد اندازه گیری قرار گرفت. مقدار رطوبت اول فصل رویش موجود در خاک نیز در طول دوره تحقیق بر اساس نیازهای مدل با استفاده از دستگاه TDR مورد اندازه گیری قرارگرفت. براین اساس مدل برآورد تولید علوفه در این بررسی با توجه به مولفه های گیاه، خاک و داده های آب و هوایی در قالب رگرسیون چندمتغیره جایگزین روش های تجربی برآورد تولید علوفه مرتع گردید. نتایج آنالیز نشان داد که شاخص های پوشش گیاهی در طی 4 سال تفاوت معنی دار وجود نداشته است. نتایج حاصل از رگرسیون گام به گام بعنوان بهترین مدل بین عوامل اقلیمی میانگین حداکثر و میانگین حداقل دمای هوا ، رطوبت نسبی خاک و حداکثر مطلق رطوبت هوا با تولید کل مرتع بیشترین ارتباط (80 تا 90 درصد) را نشان دادند و مهم تر از سایر عوامل اقلیمی بوده اند. بهترین رابطه برآورد تولید علوفه سالانه در این سایت وقتی حاصل می شود که از دمای حداقل، حداکثر دما، رطوبت نسبی خاک و رطوبت هوا استفاده گردد. میانگین تولید گونه ها در این سایت 149 کیلوگرم در هکتار و گونه شاخص منطقه گیاه خارشتر Alhagi camelorum بوده است. واژه های کلیدی: مرتع، شاخص اقلیمی، برآورد تولید علوفه، استان سمنان، مرتع نورالدین آباد.

کد/لینک ثابت به این طرح پژوهشی

برای لینک دهی به این طرح پژوهشی می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. این لینک همیشه ثابت است و به عنوان سند ثبت طرح پژوهشی در مرجع سیویلیکا مورد استفاده قرار میگیرد: https://www.civilica.com/R/2552
کد COI طرح: R-2552

تهیه کنندگان طرح پژوهشی

کارفرمای پروژه:
مجری پروژه:
در بخش لیست سازمانها می توانید لیست سازمانهای کارفرما و مجری پروژه های علمی و گزارشهای تحقیقاتی ارتباط با صنعت دانشگاهها را مشاهده نمایید.

مدیریت اطلاعات پژوهشی

این طرح تحقیقاتی در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:
 • صنعت بیمه > صنعت بیمه
 • گزارشهای مرتبط

  مقالات مرتبط جدید

  شبکه تبلیغات علمی کشور

  به اشتراک گذاری این صفحه

  اطلاعات بیشتر در مورد گزارشها

  گزارش فنی مدرکی است که به توصیف مراحل پیشرفت کار یا معرفی نتایج یک مطالعه فنی یا علمی می‌پردازد. امروزه گزارش‌های فنی در زمره منابع اطلاعاتی علمی و فنی مهم به شمار می روند. این نوع گزارش‌ها ممکن است در سطح یک سازمان برای استفاده داخلی یا چند سازمان توزیع شوند. غالب این گزارشها، هیچ وقت به صورت عمومی منتشر نمی شوند و در بخش منابع خاکستری سازمان بایگانی می گردند.