CIVILICA We Respect the Science
ناشر تخصصی کنفرانسهای ایران
عنوان
طرح

تسهیل ورود بازیگران جدید به بازار بیمه از جمله ارزیابان خسارت، اکچویرهای رسمی و خدمات جنبی صنعت بیمه

اعتبار موردنیاز: ۰ | تعداد صفحات: ۷۴ | تعداد نمایش خلاصه: ۷۷
کارفرمای پروژه: پژوهشکده بیمه
سازمان/دانشگاه مجری پروژه: پژوهشکده بیمه
نوع محتوی : طرح پژوهشی تاریخ انتشار: تیر ۱۳۹۶
کد COI طرح: R-275     تاریخ درج در سایت: ۲۵ دی ۱۳۹۷
زبان اصلی طرح پژوهشی: فارسی     دسته بندی علمی طرح پژوهشی: تجارت، مدیریت و حسابداری
این طرح فاقد فایل پیوست می باشد.

مشخصات نویسندگان تسهیل ورود بازیگران جدید به بازار بیمه از جمله ارزیابان خسارت، اکچویرهای رسمی و خدمات جنبی صنعت بیمه

سارا حقیقی وند - , مجری

چکیده طرح تسهیل ورود بازیگران جدید به بازار بیمه از جمله ارزیابان خسارت، اکچویرهای رسمی و خدمات جنبی صنعت بیمه:

در برهه های رکود اقتصادی، مقررات موثر و نهادهای کارآمد فرایند بهبود را تسریع می کنند. تشکل های تجاری و حرفه ای بخش خصوصی، با کاراتر و شفاف تر ساختن اقتصادها، به واسطه کمک به شکل گیری قوانین و مقررات و استانداردهای بهتر، نقش مهمی ایفا می کنند. روشن ساختن حقوق مالکیت و تقویت زیر ساخت های بازار (مانند اطلاعات اعتباری و سیستم های همکاری دو جانبه) می تواند در ایجاد اعتماد برای سرمایه داران و کار آفرینانی که عزم ساختن دوباره دارند، نقش ایفا کند.
در این پژوهش به بررسی تسهیل ورود بازیگران جدید به بازار بیمه از جمله ارزیابان خسارت، اکچویرهای رسمی و خدمات جنبی صنعت بیمه پرداخته شده است. پژوهش حاضر در چهار بخش تنظیم شده است. 
در بخش اول به بررسی موانع موجود برای ورود به بازار برای بازیگران صنعت بیمه پرداخته شده است. موانع ورود، عواملی هستند که از ورود داوطلبان جدید به یک کسب و کار جلوگیری می کنند. ویژگی های کسب و کار نظیر تقاضای بازار، سطح تکنولوژی، هزینه ها و مجوزهای کسب وکار، می تواند خود مانعی برای ورود تلقی شود. اگرچه تبانی کسانی که در داخل صنعت هستند و می خواهند از ورود سایرین به آن صنعت جلوگیری نمایند، یکی از مهم ترین موانع ورود است اما دولت ها نیز می توانند مانع ورود به یک بازار از طریق سخت گیری در اعطای مجوز کسب و کار و صعوبت سایر مقررات باشند.
در بخش دوم قوانین و مقررات موجود در حوزه ارزیابی خسارت و اکچویر رسمی بیمه در ایران و سه کشور منتخب مورد مطالعه قرار گرفته است و همچنین دلایل لزوم اصلاح آیین نامه های تنظیم امور ارزیابی خسارت بیمه ای و اکچویری رسمی بیمه ای ذکر گردیده است. در ادامه نهادهای شخص ثالث که در صنعت بیمه ایران فعال نیستند و حضور آن ها مفید فایده است و همچنین برون سپاری فعالیت های بیمه ای مورد مطالعه شده است.
در بخش سوم به مطالعه ادبیات تشکلی و نقش تشکل ها در پویایی صنعت بیمه پرداخته ایم. در این بخش مزایای وجود تشکل ها، تشکل های حرفه ای کسب و کار قابل ایجاد در صنعت بیمه، تشکل های موجود در بازار بیمه ایران مورد مطالعه قرار گرفته اند. کسب و کارهای بیمه ای اگر در چارچوب تخصصی و حرفه ای شکل بگیرد واحدهایی دانش محور را به وجود خواهد آورد که اشتغال زایی مناسبی را در پی خواهد داشت. حتی در پیشرفته ترین جوامع نیز چالش ها و موانعی هستند که فعالین یک صنعت با آن روبرو می شوند و غلبه بر آن تنها با تشکل یافتن ایشان ممکن است. دستیابی به محیط کسب و کار مناسب، تنها با برنامه های موثر و کارایی فعالیت ترویج و نفوذ در قالب تشکل های موفق، امکان پذیر است. هدف اصلی تشکل ها کمک به صاحبان کسب و کار برای غلبه به چالش ها و موانعی است که به تنهایی نمی توانند به آن غلبه کنند. به غیر از مزایای تشکل-ها برای اعضای ایشان، آن ها تاثیر مهمی در بهبود عملکرد نهادهای تجاری، دولتی و اقتصادی در هر کشور دارند. بنابراین، نقش مهم تشکل ها در جوامع و اقتصادهای مدرن را نمی توان اندک در نظر گرفت. 
بخش چهارم گزارش شامل جمع بندی و نتیجه گیری است. به طور کلی، هر تشکل بیمه ای، با دو دسته از وظایف روبرو است: اول وظایفی که در اساسنامه آن به صراحت ذکر گردیده است و دوم وظایف ذاتی که مانند هر تشکل اقتصادی دیگری، بنا به ماهیت بر عهده دارد. گروه دوم از وظایف را در قالبی عضو محور، می توان دسته بندی نمود. مهم این است که مطالعه چندین تشکل بیمه ای ملی و بین المللی و مرور ساختارهایی که برای سازمان های بخش خصوصی نظیر تشکل ها و اتاق های بازرگانی ارایه شده است، مهم ترین وظایف آن ها را به شرحی مشابه، تبیین می کند.

کد/لینک ثابت به این طرح پژوهشی

برای لینک دهی به این طرح پژوهشی می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. این لینک همیشه ثابت است و به عنوان سند ثبت طرح پژوهشی در مرجع سیویلیکا مورد استفاده قرار میگیرد: https://www.civilica.com/R/275
کد COI طرح: R-275

تهیه کنندگان طرح پژوهشی

کارفرمای پروژه:
مجری پروژه:
در بخش لیست سازمانها می توانید لیست سازمانهای کارفرما و مجری پروژه های علمی و گزارشهای تحقیقاتی ارتباط با صنعت دانشگاهها را مشاهده نمایید.

مدیریت اطلاعات پژوهشی

این طرح تحقیقاتی در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:
 • صنعت بیمه > صنعت بیمه
 • گزارشهای مرتبط

  مقالات مرتبط جدید

  شبکه تبلیغات علمی کشور

  به اشتراک گذاری این صفحه

  اطلاعات بیشتر در مورد گزارشها

  گزارش فنی مدرکی است که به توصیف مراحل پیشرفت کار یا معرفی نتایج یک مطالعه فنی یا علمی می‌پردازد. امروزه گزارش‌های فنی در زمره منابع اطلاعاتی علمی و فنی مهم به شمار می روند. این نوع گزارش‌ها ممکن است در سطح یک سازمان برای استفاده داخلی یا چند سازمان توزیع شوند. غالب این گزارشها، هیچ وقت به صورت عمومی منتشر نمی شوند و در بخش منابع خاکستری سازمان بایگانی می گردند.